Mobilné aplikácie

Európania momentálne strávia viac času mobilným internetom ako čítaním novín a časopisov. Mobilné aplikácie sa tak stávajú nevyhnutným prostriedkom ako osloviť a zostať v kontakte s týmto novým publikom.

Odhaduje sa, že do roku 2012 bude prevládať používanie internetu v mobile nad používaním internetu na PC. Navyše sa predpokladá, že už v roku 2011 1 zo 4 užívateľov mobilu nakúpi práve cez mobil.

Email-marketing

Čo sú mobilné aplikácie?

Mobilné aplikácie sú obrandované programy pre tzv. inteligentné mobilné telefóny (smartphony). V súčasnosti sú na Slovensku rozšírené 3 hlavné platformy pre inteligentné telefóny - iOS (pre iPhone, iPod a iPad), Android a BlackBerry. Odhaduje sa, že v roku 2012 bude predaj inteligentných telefónov tvoriť 40% z predaja mobilných telefónov.

Tieto aplikácie si užívatelia sťahujú a inštalujú priamo do svojich telefónov, kde sa zobrazujú ako samostatný program. Účel mobilných aplikácií môže byť rôznorodý od jednoduchých hier určených na relax a zábavu, cez aplikácie zamerané na interakciu medzi používateľmi až po aplikácie určené na nakupovanie cez mobil.

6 dôvodov prečo začať používať mobilné aplikácie

1. Okamžitá reakcia
Inteligentné mobilné telefóny disponujú v drvivej väčšine internetovým pripojením. To umožňuje užívateľom vyvolať okamžitú reakciu na podnet kdekoľvek a kedykoľvek. Už tak viac nemusia čakať, kým sa dostanú k počítaču.

3. Nová forma interakcie so značkou
Vďaka vybavenosti inteligentých telefónov rôznymi senzormi a snímačmi, ako akcelerometer, GPS, digitálny kompas, dotykový displej a ďalšími, je možné preniesť interakciu užívateľa s Vašou značkou na úplne novú úroveň.

5. Cielené publikum
Užívatelia si mobilné aplikácie sami vyberajú a dobrovoľne inštalujú, teda je tam predpoklad, že títo ľudia majú priamo záujem o Vašu značku. Vy tak máte jedinečnú šancu začať jednoducho budovať vzťah s týmito užívateľmi.

2. Zintenzívnenie komunikácie
medzi spoločnosťou a zákazníkom. Mobilné aplikácie predstavujú ďalší krok ako zintenzívniť komunikáciu medzi spoločnosťou a zákazníkom a to o to viac, že táto komunikácia prebieha v reálnom čase a online.

4. Vytvorenie virálneho efektu
Dobre spravená mobilná aplikácia má potenciál vyvolať medzi užívateľmi rozruch a začať sa šíriť virálne, čiže šíriť sa sama ďalej prostredníctvom odporúčaní medzi užívateľmi bez nutnosti investovania dodatočných prostriedkov na jej propagáciu.

6. Odlíšenie od konkurencie
Nakoľko rozšírenosť mobilných aplikácií na Slovensku ešte nie je taká veľká, tieto aplikácie Vám pomôžu výrazne sa odlíšiť od konkurencie a budovať povedomie o Vašej značke.

3 príklady komerčného využitia mobilných aplikácii

mCommerce
Z mobilnej aplikácie možno spraviť podobný e-shop ako na internete, avšak s viacerými výhodami oproti tomu webovému. Hlavnou výhodou je, že užívateľ nosí svoj mobilný telefón neustále pri sebe. Môže tak napríklad okamžite porovnať ceny v kamennom obchode a vo Vašom obchode prostredníctvom mobilnej aplikácie. Navyše je možné toto porovnanie ešte uľahčiť tým, že užívateľ iba odfotí čiarový kód daného produktu v kamennom obchode a v mobilnej aplikácii sa mu zobrazí cena produktu vo Vašom e-shope. Ďalšou výhodou je, že takáto mobilná aplikácia zobrazuje iba Váš e-shop a keď sa už užívateľ raz rozhodne si nainštalovať práve Vašu aplikáciu, je tam veľký predpoklad, že bude na mobilný nákup využívať práve Váš e-shop.

Zvýšenie povedomia o značke
Mobilná aplikácia možu slúžiť aj výhradne ako prostriedok na budovanie povedomia o Vašej značke. V kreatívne navrhnutej aplikácii, ktorá prostredníctvom senzorov vo Vašom telefóne spája reálny svet s virtuálnym, dochádza k netradičným interakciám užívateľa s technikou. Práve vďaka takémuto kreatívnemu riešeniu má aplikácia potenciál stať sa medzi užívateľmi populárnou a začať sa virálne šíriť bez Vašich dodatočných investícií na jej propagáciu.

Rozšírená realita (Augmented reality)
Ďalším spôsobom ako spojiť výhodu mobility telefónov, ich senzorického vybavenia a pripojenia na internet je možnosť augmented reality aplikácií. V tomto prípade ide väčšinou o spojenie lokalizačných senzorov GPS a digitálneho kompasu s kamerou telefónu. Na základe údajov z týchto lokalizačných senzorov vie aplikácia priamo na displeji telefónu ponúknuť relevantný obsah v súvislosti s jeho polohou. Stačí tak, že užívateľ iba namieri fotoaparát svojho telefónu na vybranú budovu a priamo v obrázku budovy na displeji sa zobrazia napríklad informácie o bytoch určených na predaj v danej budove, informácie o histórii okolitých budov a podobne. Preto ideálne využitie je pre portály s rozsiahlymi databázami o geografickej lokalizácii, ako sú napríklad realitné kancelárie, portály s databázami firiem alebo turisitické portály.

Chcete vedieť ako vylepšiť svoj marketing na webe alebo samotný web?

Dohodnite si s nami nezáväzné stretnutie.

© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48