Optimalizácia pre prehliadače

Trh s prehliadačmi internetových stránok nebol nikdy taký rozsiahly ako je v súčasnosti. Prehliadače predstavujú kľúčový spôsob prezerania si internetových stránok, preto sú neodmysliteľnou súčasťou každého počítača, bez ohľadu na to, či má užívateľ prístup na internet alebo nie.

Modrý patrón

Po dlhé roky si na trhu drží prvenstvo spoločnosť Microsoft so svojím prehliadačom Internet Explorer. V súčasnosti vo verzii 8 ponúka rôzne vylepšenia a dodatočné aplikácie, ktoré uľahčujú a obohacujú prezeranie stránok. Najviac rozšíreným medzi užívateľmi však zostáva Internet Explorer 7, prípadne aj jeho staršia verzia 6.

Rozdiely medzi týmito dvomi verziami sú popri vonkajšiemu výzoru a možnosti zobrazovania stránok v jednom okne v prípade Exploreru 7, ukryté predovšetkým v vnútri zdrojového kódu. Optimalizácia stránky, teda zabezpečenie rovnakého vzhľadu v najpoužívanejších prehliadačoch, je pri Internet Exploreri 7 nenáročná záležitosť.

Predpokladom je však správne zostavenej stránky, ktorá spĺňa kritéria W3. Prehliadač si bez problémov rozumie s nastavením šírky, polohy a okrajov objektov. Predovšetkým okraje nazývané v angličtine padding (vnútorné) a margin (vonkajšie) robia problémy predchodcovi sedmičky. Vonkajšie okraje sa v prípade použitia viacerých vrstiev zdvojnásobujú, čo vyžaduje dodatočnú úpravu prostredníctvom kaskádových štýlov (css) a javascriptu. Rovnako má IE 6 občas problémy s nastavením absolútnej pozície objektov, pričom sa môže stať, že nadobro zmiznú. Nepomôže ani nastavenie poradia, v akom sú jednotlivé vrstvy navzájom podradené a nadradené.

Prefíkaný lišiak

Problémy, ktoré sa vyskytujú v staršej verzii prehliadača Internet Explorer sú cudzie najväčšiemu konkurentovi spoločnosti Microsoft, Mozzile Firefox. Tento prehliadač si postupom času získava medzi užívateľmi čoraz väčšiu obľubu a vytláča Internet Explorer do úzadia. Je to predovšetkým jeho dostupnosťou, rýchlosťou a spoľahlivosťou zobrazovania internetových stránok.

Náročnosť optimalizácie pre Firefox možno porovnať s Internet Explorerom 7, avšak aj v tomto prípade možno nájsť rozdiely. Mozzila Firefox si odjakživa potrpí na nastavenie smeru obtekania textu. Pre správne zoradenie objektov a zobrazenie ich pozadia, predovšetkým ak je obrázkové, je dôležité nastaviť obtekanie (angl. float). Explorer tento atribút zásadne nevyžaduje, v prípade zložitejšej štruktúry stránky je aj v tomto prípade nastavenie obtekania textu nevyhnutné. Pre bežného užívateľa sú rozdiely v zobrazovaní internetových stránok nepatrné, najmä pokiaľ pri ich tvorbe boli dodržané pravidlá dané konzorciom W3.

Bojovníci

Trojicu najpoužívanejších prehliadačov internetových stránok uzatvára Opera. Tento prehliadač možno najlepšie porovnať k Internet Exploreru 7. Z toho dôvodu je v prípade optimalizácie stránky pre Operu postačujúce sa orientovať podľa IE 7, pretože pri vychytaní chýb v Exploreri sa zároveň odstránia nedostatky aj v Opere.

Škálu dostupných prehliadačov dopĺňajú aj ďalšie značky ako napríklad Safari pre operačný systém Linux, Netscape, Google Chrome a ďalšie. Všetky však preberajú črty troch vyššie menovaných, preto dodatočná optimalizácia nie je vo väčšine prípadov potrebná.

Ktorý prehliadač si vybrať?

Jednoznačne povedať, ktorý z prehliadačov je najlepší by akurát prehĺbilo diskusiu medzi zástancami jednotlivých značiek. Každý prehliadač sa vyznačuje kladnými a zápornými stránkami a závisí predovšetkým od užívateľa, s ktorým sa mu najlepšie pracuje. V každom prípade leží zodpovednosť na tvorcovi internetových stránok, ktorý musí dodržať zaužívané postupy a optimalizovať stránky pre všetky prehliadače, aby zabezpečil bezchybné prezeranie v každom z nich.

24.9.2010  Webdesign Webdesign Sprievodca produktmi Odporučiť článok
© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48