Náročnosť jazykových mutácií (2. časť)

Ktorý typ multijazyčného webu je najlepší?

Z možností, ktoré som uviedol v predošlej časti vyplýva, že ak máme menšiu webovú prezentáciu, tak je lepšie použiť prvý spôsob. Na stránku umiestnime prepínač jazykov či už formou select boxu, alebo formou obľúbených vlajočiek a necháme na návštevníka aby si svoj jazyk vybral sám. Ako prednastavený jazyk sa odporúča nastaviť podľa používateľovho prehliadača alebo podľa jeho IP adresy.

Ideálne riešenie je ale nastavovať jazyk podľa prehliadača, keďže návštevník sa môže nachádzať v zahraničí a na stránku sa pripájať zo svojho notebooku cez prehliadač vo svojom jazyku. Na druhej strane ak sa návštevník pripája síce z domu ale napríklad cez anglický prehliadač, tak sa mu stránka zobrazí v angličtine. Napriek tomu je ale zisťovanie predvoleného jazyka z prehliadača prijateľnejšie riešenie ako zisťovanie z návštevníkovej IP adresy.

Menu pre výber jazyka

V prípade že náš web chceme prezentovať v rôznych krajinách a pod rôznymi doménami je vhodný tretí spôsob, pričom ideálne je celé riešiť na jednom hostingu s rôznymi aliasmi. V tomto prípade si stránka sama určí jazyk podľa domény na ktorej sa návštevník nachádza.

Spôsoby implementácie jazykov

Teoreticky možno rôzne jazyky implementovať do stránky niekoľkými spôsobmi.  Buď sú jednotlivé výrazy umiestnené v databáze, alebo v súboroch. Používať databázu na tento účel sa ale veľmi neodporúča, keďže pri každom obnovení stránky sa vlastne celý jej obsah musí znova a znova naťahovať z databázy, čo ju iba zbytočne zaťažuje. V praxi sa preto na implementáciu jazykov používajú súbory.

Pre každý jazyk si vytvoríme súbor do ktorého umiestnime konštanty s hodnotami v danom jazyku. Tieto konštanty potom voláme a vypisujeme v zdrojovom kóde stránky. Hlavne vo veľkých projektoch je ideálne všetko riešiť pomocou funkcie ktorej sa ako parameter odovzdá názov konštanty a tá vráti jej hodnotu v aktuálne zvolenom jazyku. Možno tým ošetriť prípadné chýbajúce deklarácie výrazov v danom jazyku a predísť tak problémom pri zobrazovaní stránky.

24.9.2010  Webdesign Webdesign Sprievodca produktmi Odporučiť článok
© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48