HTML 5 – budúcnosť web stránok

Pomaly sa prehliadače stávajú najpoužívanejšou aplikáciou a väčšina desktopových aplikácií sa presúva na pole internetu. Aspoň taká je súčasná snaha vývojárov. Priniesť webové aplikácie pri ktorých užívateľ nemusí čakať na načítanie celej stránky po každom kliknutí, zapojiť čo najviac rôznych efektov a skrátka spraviť celú web aplikáciu ľahšie ovládateľnú a interaktívnu. Zlomom môže byť nová verzia značkovacieho jazyka HTML 5.

HTML, čo to je?

Pri tvorbe web stránok  sa musí najprv výsledný grafický návrh rozsekať. Jeho jednotlivé časti sa potom kódujú aby sa celá web stránka správne zobrazoval na obrazovke. Celý postup sa podobá skladaniu stavebnice z jednotlivých kúskov podľa obrázka (grafického návrhu) ktorý tvorí predlohu. K tomu sú používané väčšinou značkovacie jazyky ako HTML a XHTML poprípade v spolupráci s CSS. Tým dostaneme výslednú šablónu.

V súčasnosti sú šablóny zložené prevažne s tagov DIV a výsledok býva väčšinou dosť neprehľadný. Často bývajú aj niekoľkokrát vnorené jeden v druhom aby sa dosiahol celkový vizuálny efekt. Asi na každom webe sú divy v ktorých sú header (hlavička),  nav (menu / navigácia), obsah, a footer(pätička). Ako príklad uvedieme jednoduchú šablónu:

Zdroj : http://www.alistapart.com/articles/previewofhtml5

Nová verzia HTML ale prinesie množstvo vylepšení pre vývojárov. Pribudnú nové tagy pre rozvrhnutie celého layoutu web stránky. Príkladom sú tagy ako header, footer, nav, aside, article, section pomocou ktorých sa bude dať celkový dizajn rozkódovať prehľadnejšie a jednoduchšie.  Príklad je uvedený na obrázku:

Zdroj : http://www.alistapart.com/articles/previewofhtml5

Podstatného rozšírenia sa dočkali aj formuláre ktorým pribudli nové tagy napríklad pre dátumy, farby, emaily, url adresy alebo vyhľadávanie. Čo však vývojárov poteší asi najviac sú možnosti automatickej kontroly obsahu týchto polí. V praxi to znamená že nebude nutné ku každému formuláru pridávať napríklad JavaScript-ové funkcie ktoré nám overia či má email správny tvar a podobne. Poteší tiež možnosť určiť polia ktoré sú povinné bez nutnosti overovania ich obsahu v programovej časti webu.

V ďalšej časti sa pozrieme bližšie na podporu multimediálneho obsahu v HTML 5.

23.9.2010  Webdesign Webdesign Sprievodca produktmi Odporučiť článok
© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48