HTML 5 a multimediálny obsah

Problém pri tvorbe web stránok často nastáva pri pridaní obsahu. V časoch kedy vznikalo HTML nebolo možné na web stránke zobraziť video alebo prehrávač na hudbu. Internetové pripojenia v tej dobe svojou rýchlosťou ledva stíhali načítať obrázky a text. Dnes je však doba iná a multimediálny obsah sa stáva každodennou súčasťou. V súčasnosti sa ako v podstate jediné možné riešenie na jeho zobrazenie používajú aplikácie tretích strán. Problémom ich použitia je nutnosť inštalovania zásuvných modulov a tým pádom nieje zaručená podpora u každého užívateľa. Práve danú situáciu by malo riešiť nové HTML 5.

Pokojné hladiny internetu v tejto oblasti sa rozbúrila hlavne po vývojárskej konferencii Google I/O v San Franciscu kde bola predstavená ukážková verzia YouTube. Tá okrem iného využíva tag video. Ten by mal v HTML 5 nahradiť prehrávače ktoré využívajú technológie ako flash alebo silverlight. Výhodou bude hlavne že užívateľ nebude musieť inštalovať softvér tretích strán. Obsah web stránky tak bude prístupnejší a zvýši sa aj celková bezpečnosť aplikácie.

Okrem tagu video pribudne aj tag audio, ktorý ako už sám názov napovedá bude slúžiť na pridanie zvukového obsahu.

Vloženie videa do web stránky býva dnes najčastejšie riešené zhruba nasledovne:

<object width=”425″ height=”344″>
<param name=”movie” value=”http://www.youtube.com/v/eAmMcBQavKE&hl=cs&fs=1&“></param>
<param name=”allowFullScreen” value=”true”></param>
<param name=”allowscriptaccess” value=”always”></param>
<embed src=”http://www.youtube.com/v/eAmMcBQavKE&hl=cs&fs=1&” type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” width=”425″ height=”344″></embed>
</object>

Ako vidno na príklade je nutné skombinovať niekoľko rôznych tagov. Zároveň sa spoliehame na to že užívateľ má nainštalovanú podporu flashu alebo iný softvér tretích strán potrebný k prehrávaniu videa. Príklad zápisu nových tagov je uvedený nižšie.

<video src=“video.ogv” controls poster=“poster.jpg” width=“320” height=“240”><a href=“video.ogv”>Download movie</a></video>

<audio src=“music.oga” controls><a href=“music.oga”>Download song</a</audio>

V budúcej časti sa pozrieme bližšie na ostatné novinky ktoré HTML 5 prinesie.

23.9.2010  Webdesign Webdesign Sprievodca produktmi Odporučiť článok
© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48