10 tipov o použiteľnosti pre web dizajnérov

Jednoducho povedané, použiteľnosťou dosiahnete že užívatelia nájdu na vašich web stránkach informácie ktoré chcú a nájdu ich na miestach kde by ich aj očakávali.

Často počujete, že náklady na tvorbu použiteľného webu sú veľmi vysoké. Áno, existujú veľké firmy, ktoré utrácajú nemalé peňažné prostriedky na výskum správania užívateľov na svojich stránkach, ale vytvoriť použiteľný web dokážeme aj bez znalostí týchto odborníkov alebo drahého vybavenia pre testovanie.

Pokúsim sa zhrnúť  pár rád o použiteľnosti webu, ktoré by mal každý dobrý web dizajnér ovládať a používať.

1. Používajte slogan

Slogan je krátky text, alebo motto, ktoré vystihuje o čom vaša web stránka je, aké je jej poslanie. Mal by byť na jasnom mieste na úvodnej stránke vášho webu a mal by popisovať web stránku jasnou frázou.

Rôzne štatistiky ukazujú, že trvá približne 8 sekúnd kým sa užívateľ rozhodne či bude pokračovať ďalej v prezeraní vášho webu  alebo odíde ku konkurencii.

2. Implementujte vyhľadávanie na stránke

Rovnako ako slogan, tak aj vyhľadávanie je veľmi dôležitý prvok na webových stránkach. Keď užívateľ niečo hľadá, stačí aby to zadal do vyhľadávacieho poľa.

Vyhľadávacie pole umiestnite do hornej časti stránky, pretože užívatelia majú tendenciu prezerať stránku podľa vzoru písmena F čiže z horného ľavého rohu do pravého dolného rohu. Je dobré dať aj vyhľadávacie pole dostatočne dlhé aby v ňom bol vidieť aj dlhší text.

Pridajte tlačidlo Hľadať a jasne ho pomenujte, nepoužívajte texty ako Prejdi alebo Odoslať pretože tieto môžu vašich užívateľov mýliť.

3. Nepoužívajte rozsiahle grafické prvky

Nesprávne používanie prvkov a grafiky sú vždy zlé pre webové stránky, pretože uvádzajú návštevníkov do omylu. Používajte grafiku ku zlepšeniu webovej stránky nie na jej skrášlenie. Z hľadiska použiteľnosti je menej vždy viac.

4. Použite mapu stránky

Mapa stránky je pomerne novší prvok používaný na webových stránkach, ktorý hlavne zlepšuje navigáciu a optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO).  Mapa stránky je v podstate bežná web stránka, ktorá obsahuje zoznam všetkých stránok na webe, obvykle organizované v hierarchickej podobe.

Pre vyhľadávače ako sú Google, Yahoo a MSN sa ponúka Sitemap protokol, ktorý je podobný ako u webových stránok mapa stránky len svoje dáta organizuje vo formáte XML. Existujú aj Sitemap XML  generátory, ktoré vytvárajú tieto dokumenty z konkrétnych URL. Dobrý generátor ponúka napríklad http://www.xml-sitemaps.com/ .

5. Nemeňte zaužívané spôsoby

Týmto mám na mysli rôzne operácie, ktoré užívateľ robí na web stránke. Napríklad vypĺňanie formulára, registrácia, prechádzanie kategóriami a podobne. Niekedy je síce napríklad použitie netradičného menu pekné a pomôže vám to sa odlíšiť, ale nie každý užívateľ môže mať rovnaké zmýšľanie ako vy a nemusí mu byť presne jasné čo ste tým mysleli J

Preto je dobré používať tradičné a rokmi overené spôsoby. Vhodné je používať aj nápovedi, napr. pri zložitejších formulároch, registráciách a podobne. Pri eshope je vhodné v košíku zobrazovať na ktorom kroku sa práve užívateľ nachádza, aby nemal pocit že tie klikania na Pokračovať nebudú mať konca.

Ďalším omylom, je nezmenená farba navštívených odkazov, pretože roky vedia užívatelia že po navštívení odkazu sa jeho farba zmení. Takisto je dobré používať podčiarknutia odkazov, čo sa v dnešnej dobe často zabúda.

6. Vytvorte ľahko čitateľné webové stránky

Ľahko čitateľné web stránky hrajú dôležitú úlohu vo vernosti návštevníkov stránky, udržať ich na stránke a čítať jej obsah je pre nás dôležité. Testy použiteľnosti ukazujú, že väčšina užívateľov stránky nečíta ale skenuje ich, prečítajú si nadpisy, tučné texty alebo rôzne zoznamy.

Štúdie, ktoré sledovali pohyby očí návštevníkov stránky ukázali že užívatelia čítajú stránky podľa vzoru písmena F, čo znamená, že čítanie od hornej ľavej časti webovej stránky, vedľa nej sa pohybuje nadol a potom začína zľava znova.

Z čoho nám vyplýva:

  • Návštevníci nebudú čítať webovú stránku slovo za slovom, ale budú hľadať dôležité body, zvýraznený text a podobne
  • Prvé dva odseky stránky sú najdôležitejšie, preto by v nich mali byť zhrnuté všetky dôležité informácie
  • Pod nadpisy a zoznamy dávajte mimo klasických odsekov aby ste ich zvýraznili

Jednu dôležitú vec si môžeme zobrať na inšpiráciu z tlačených novín, novinári používajú chytľavé titulky a chytľavé začiatočné odseky aby čitatelia čítali celý článok. Novinári organizujú obsah vo formáte obrátenej pyramídy, čiže široká základňa predstavuje najviac dôležité časti a úzky hrot menej dôležité časti.

7. Nepoužívajte zavádzajúce grafické prvky

Treba si dávať pozor aby sme nepoužívali grafické prvky, ktoré vyzerajú ako tlačidlo ale v skutočnosti nie sú. Často môžeme vidieť text, ktorý je podčiarknutý a vyzerá ako odkaz ale nie je naň možné kliknúť.

Ďalej je dôležité aby sa na každej stránke nášho webu správali rovnaké prvky rovnako. Čiže všetky odkazy sú podčiarknuté, každé tlačidlo má rovnaký tvar a podobne.

8. Zmysluplné oznámenia

Zmysluplná spätná väzba je podstatná na internetových stránkach. Jedná sa o komunikačný kanál medzi používateľmi webu a pomocou spätnej väzby používatelia vedia čo sa stalo. V prípade chyby na stránke je dobré nie len zobraziť veľký nápis Chyba ale povedať používateľovi čo sa stalo a aké kroky má podniknúť aby sa dostal tam kam chcel.

Typickým príkladom je chybová stránka 404. Pre používateľa je lepšie umiestniť na chybovú stránku napr. vyhľadávacie pole, odkaz s návratom na úvodnú stránku príp. na stránku s obsahom webu.

9. Nepoužívajte príliš JavaScript

S príchodom JavaScript a AJAX techník majú web dizajnéri väčšie možnosti ako spraviť svoje webové stránky vnímavejšie. Ale všetko má aj svoje zápory, nie každý má povolené v prehliadači povolený JavaScript a nie každý používa najnovšie prehliadače podporujúce tieto technológie.

10. Vyhnite sa CAPTCHA

Všeobecne CAPTCHA je vložený text do obrázku, ktorý má slúžiť na rozoznanie ľudského užívateľa od spam robota.

Problém s CAPTCHA je ten že kvôli zdokonaľovaniu spam robotov, sú obrázky na prepis čoraz ťažšie na prepísanie aj pre bežného užívateľa a mnohých užívateľov táto ochrana otravuje a zdržuje.

Namiesto ochrany pomocou prepisovania textu z obrázku môžeme použiť ochranu pomocou primitívnych otázok  Akej farby je sneh? Koľko je jedna plus dva? a podobne.

23.9.2010  Webdesign Webdesign Sprievodca produktmi Odporučiť článok
© 2008 Webcreator - internetová agentúra. Všetky práva vyhradené. Zavolajte nám 0910 90 70 48